Organizing and scientific committees

feup CEB_logotipo

umBirofilmG

Organizing committee

Luís Melo, University of Porto (co-chair)
Joana Azeredo,  University of Minho (co-chair)
Maria Olívia Pereira, University of Minho
Filipe Mergulhão, University of Porto
Mariana Henriques, University of Minho
Manuel Simões, University of Porto
Nuno Cerca, University of Minho
Nuno Azevedo, University of Porto
Idalina Machado, University of Porto

Scientific committee

Alain Bergel (Université de Toulouse, CNRS, France)
Andreas Schmid (Technische Universität Dortmund, Germany)
Bill Keevil (University of Southampton, UK)
Cristian Picioreanu (Technological University of Delft, Netherlands)
Eberhard Morgenroth (EWAG, Switzerland)
Hans-Curt Flemming (Germany)
Joana Azeredo (University of Minho, Portugal)
Joanna Verran (Manchester Metropolitan University, UK)
Katja Bühler (Helmholtz Centre for Environmental Research, Germany)
Luis F. Melo (University of Porto, Portugal)
Manuel Espinosa (Estacion Experimental de Zaidin, CSIC, Spain)
Marvin Whiteley (University of Texas, Austin, USA)
Romain Briandet (INRA, France)
Thomas Neu (Helmholtz Centre for Environmental Research, Magdeburg, Germany)
Tom J. Battin (Swiss Federal Institute of Technology in Lausanne-EPFL, Switzerland)

Poster evaluation committee

Alain Bergel (Université de Toulouse, CNRS, France)
Andrew McBain (University of Manchester, UK)
Bill Keevil (University of Southampton, UK)
Cristian Picioreanu (Technological University of Delft, Netherlands)
Diane McDougald (Nanyang Technological University, Singapore)
Edo Bar-Zeev (Ben-Gurion University of the Negev, Israel)
Filipa Lopes (CentraleSupélec, France)
George Kapellos (University of Patras, Greece)
Gerald Fuller (Stanford University, USA)
Gideon Wolfaardt (Stellenbosch University, South Africa)
Gillian Lewis (Univeristy of Auckland, New Zealand)
Gunnel Svensater (Malmo University, Sweeden)
Haluk Beyenal (Washington State University, USA)
Hans-Curt Flemming (Germany)
Henny C. van der Mei (University Medical Center Groningen, Netherlands)
Iztok Dogsa (University of Ljubljana, Sloveia)
James D. Bryers (University of Washington, USA)
Jan Masak (University of Chemistry and Technology Prague, Czech Republic)
Jeremy Webb (University of Southampton, UK)
Joana Azeredo (University of Minho, Portugal)
Joanna Verran (Manchester Metropolitan University, UK)
Kathryn Whitehead (Manchester Metropolitan University, UK)
Katja Bühler (Helmholtz Centre for Environmental Research, Germany)
Knut Drescher (Max Planck Institute for Terrestrial Microbiology, Germany)
Laurence Mathieu (Ecole Pratique des Hautes Etudes, France)
Luis F. Melo (University of Porto, Portugal)
Manuel Espinosa (Estacion Experimental de Zaidin, CSIC, Spain)
Maria Olívia Pereira (University of Minho, Portugal)
Matthew Fields (Montana State University, USA)
Maria Teresa Martins Borges (Universidade do Porto, Portugal)
Minna Keinänen-Toivola (Satakunta University of Applied Sciences, Finland)
Nuno Azevedo (University of Porto, Portugal)
Ramon Méndez Pampin (University of Santiago de Compostela, Spain)
Rikke Louise Meyer (Aarhus University, Finland)
Romain Briandet (INRA, France)
Scott Rice (Nanyang Technological University, Singapore)
Thierry Benezech (INRA, France)
Thomas Neu (Helmholtz Centre for Environmental Research, Magdeburg, Germany)
Tom J. Battin (Swiss Federal Institute of Technology in Lausanne-EPFL, Switzerland)
Tom Coenye (Ghent University, Belgium)

Advertisements